14 Ağustos 2016 Pazar

Amsterdam Seyahati Free Shop Alışverişi – İçki ve kozmetik


Amsterdam yazılarına en kolayından başlamak istedim, yurtdışına çıkmanın güzel yanlarından biri olan havaalanı alışverişlerimden bahsedeceğim :).

(Aldıklarımın fiyatlarına (Mayıs fiyatlarıdır) ve Duty Free alışveriş limitlerine yazının en sonundan bakabilirsiniz.)

Her tatil öncesi gitmek konusunda isteksizliğe kapılıyorum nedense, ama istikamet havaalanı dış hatlar ise mağazalara ulaştığım anda bu isteksizlik geçiveriyor. Amsterdam uçuşundan önceki gün de biraz hastaydım, çok önemli bir şey değildi ama gidince daha da kötü olmamak için ilaç alıp evde dinlendim. İlacın verdiği uyku hali, yapmam gereken şeylerin yetişmemesi (henüz valizim hazır değildi tabi ki) ile birleşince, her tatil öncesi beni vuran ev hasretim kendini iyice gösterdi.

Tatili planladığım andan itibaren gideceğim için çok heyecanlanırım ama sonra gideceğim gün ya da bir gün önce ne oluyorsa artık gitmekten vazgeçecek hale gelirim. Yine öyle oldu tabi ki. 07.40 uçağı ile gideceğimiz için sabah 4’te uyandık. Ucunda Amsterdam uçağı bile olsa öyle zor geldi ki! Havaalanına gittik, check in yapıldı, pasaport kontrolünden geçtik ve kendimi çikolata ve içkilerin arasına atınca uykum açıldı, bütün isteksizliğim uçtu gitti :).

Giderken Atatürk Havalimanı’ndan bir şey almadım, oradaki Duty Free shop olan atü’de fiyat keşfi yaptım sadece. Her zaman gitmeden önce “bizim” fiyatlara bir göz atarım. Gittiğim ülkede fiyatlar daha pahalıysa dönüşte yine atü’den alışveriş yaparım. Yine böyle oldu ve elimi kolumu sallaya sallaya uçağa bindim.

Schipol havaalanına indiğimizde ise tur rehberi bizi bekliyordu ve etrafa bakınmak için pek fırsatım olmadı. Body Shop mağazası gördüm, çabucak bir baktım ama euro kuru yüzünden fiyatlar Türkiye’den çok da farklı değildi.

Gitmeden önce okuduğum bloglarda Amsterdam’daki marketlerde peynir ve içki fiyatlarının daha ucuz olduğundan bahsediyordu herkes. Peynir alışverişi için Amsterdam’da her yerde karşınıza çıkan Albert Heijn işime çok yaradı ancak içki için aradığımı bulamadım maalesef. Sadece bira ve şarap vardı, evet fiyatlar çok uygun ama İstanbul’a getirmek için istediklerim arasında bunlar olmadığı için tercih etmedim. Oradayken içmek için farklı biralar aldım ama, normal tatta su bulmak o kadar zor ki ikinci günden sonra su yerine bira içmeye başlamıştım bile.

Dönüş günümüz geldiğinde ise Schipol havaalanının free shopuna koştum tabi ki. Her şeyin fiyatı atü’ye göre birer euro daha pahalıydı. Tüm içkiler, çikolatalar, hepsi bir euro daha pahalı, çok garibime gitti. Sadece After Eight indirimdeydi, büyük bir paket aldım. Bir de inişte çok gecikiriz de atü’ye bakmaya fırsatım olmaz diye kendimi sağlama almak için 1lt’lik Gentleman Jack aldım. O da İstanbul’a göre 1 euro daha pahalıydı :).After Eight – 6,5 Eur
Gentleman Jack – 35 EUR

 Sonra annemle kozmetik kısmına geçtik. O kendine parfüm aldı – atü’de de fiyatı aynıydı-, ben de Clinique’in rutin olarak kullandığım Mouisture Surge kremi ile Lancaster'ın güneş losyonunu aldım. Kremin fiyatı atü’den de, Türkiye Clinique’ten de çok daha iyiydi. Lancaster kreme de Amsterdam'da Douglas'ta bakmıştım, Türkiye ile aynı fiyata geliyordu, free shoptan oldukça ucuza almış oldum. Güneş alerjim olduğu için her markayı kullanamıyorum, Lancaster'dan ise çok memnunum.Kalıcılığından memnunum  denizden her çıkışta tazelemem gerekmiyor, insanı bembeyaz da bırakmıyor bir parça bronzlaştırıyor. Hem 15 koruma faktörlü bu krem battal boy olduğu için oldukça da ekonomik.

358
Coco Chanel Mademoiselle 100 ml - 108 EUR
Clinique Mouisture Surge 75 ml – 34 EUR
Lancester SPF 15 MElting Tanning Milk 400 ml - 24 EUR

İstanbul’a inince de yarım kalan içki alışverişimi tamamladım. Benden beklenmeyecek bir biçimde çikolatalara çok saldırmadım :). Çünkü Ekim’de Kıbrıs’a gittiğimizde çikolata alışverişini abartmıştım ve birkaç paketi bozulduğu için atmak zorunda kaldım. Bir de şimdi önümüz yaz, buzdolabına girmiş çikolataları da yemediğimden, şu an alacağım çikolatalar Ekim’de aldıklarım kadar dayanmaz bile. E bir de sapıtma hakkımı Brugge’deki çikolata dükkânlarında kullanmıştım zaten. Sağ olsun Schipol havaalanındaki güvenlik görevlisi, çantamdaki minik kese kağıtlarının çoğunu tek tek açıp bakarak içinde çikolata olduğundan emin olduğu için ben de o sırada tüm aldıklarımı tekrar görme fırsatı bulmuştum :). Bu yüzden çikolatalara fazla yanaşmadım.

ATÜ alışverişi 
1lt Absolut - 19 EUR
1lt Baileys - 16 EUR
1lt Malibu - 18 EUR

Absolut’u erkek arkadaşım rica etmişti. Bailey’s ve Malibu ise benim için. Hafta sonları Bailey’s’li kahve içmek alışkanlık oldu, elimdeki son şişe de Amsterdam’dan dönünce bitti. O yüzden bu seyahat çok iyi denk geldi :). Malibu’yu ise sütlü Malibu yapmak için aldım. Ekim ayında Kıbrıs’ta düşmüştü aklıma, ama birçok başka bir şeyler aldığım ve önümüz kış olduğu için Malibu'yu almamıştım. Sütlü Malibu benim için tatil demek, güneşe karşı ayaklarımı uzatmayı çağrıştırıyor. Tüm kışı o şişeye melun melun bakarak geçiremezdim, şimdi almanın tam sırasıydı :).

Duty Free Alışveriş Limiti 

Ben de ATÜ’de her yere astıkları kartonlarla haberdar oldum ki, Duty Free alışveriş limitleri arttırılmış. Gerçi bu seferlik benim için çok önemli değildi, hem alacağım fazla bir şey yoktu, hem de dört kişilik grubumuzda benden başka alışveriş yapan olmadığı için hakkım baya fazla olacaktı :). Bir de 19 Mayıs tatili dönüşü Atatürk Havalimanı o kadar kalabalıktı ki, rötarlar, pasaport kuyruğu derken gecenin üçünde kontrol yoktu tabi ki. Ama olsun yine de limitin makul olduğunu bilmek güzel, yeni limitler şöyle:

• Sigara: 3 karton
• Alkollü İçecekler: 1 litre Alkollü içki (%22’den fazla alkol içeren alkollü içkiler –viski,votka..-, şarap ve şampanya hariç)
• Alkollü İçecekler: 2 litre Alkollü içki (%22’den az alkol içeren alkollü içkiler (likörler –Bailey’s, Malibu vs.), şarap ve şampanya dahil)
• Parfüm: 600 ml
 • Makyaj veya Cilt Bakım Ürünleri: 5 adet
 • Çikolata ve Şekerleme: 2 kg
 • Kahve: 1 kg
 • Çay: 1 kg


Schipol
After Eight – 6,5 Eur
Gentleman Jack – 35 EUR
Coco Chanel Mademoiselle 100 ml - 108 EUR
Clinique Mouisture Surge 75 ml – 34 EUR
Lancester SPF 15 MElting Tanning Milk 400 ml - 24 EUR

ATÜ
1lt Absolut - 19 EUR
1lt Baileys - 16 EUR
1lt Malibu - 18 EUR


 Bol seyahatli günler :)

2 yorum: