12 Temmuz 2016 Salı

En Sevdiğim Kalem – Staedtler Triplus Fineliner


Benim için tükenmez kalem demek, “ince uçlu keçeli kalem” diye geçen “fineliner” kalemler. Yani ucu Stabilo Point 88 gibi olanlar. Aslında birçok markanın böyle kalemleri var: Faber-Castell Grip Finepen, Edding 55 Finepen (koyu mavisine bayılıyorum), Pilot V, Sharpie Pen Grip vs.

Ama Staedtler Triplus’ların yeri başka :). Uzun süre kullanıp sonra yokluğu ile terbiye edilmiş olduğum için mi bu kadar değerli acaba diye düşünüyorum da… Değil :). Lisede Staedtler kalemleri Türkiye’de rahatlıkla bulabilirken, biraz daha kalın uçlu olan Stabilo Point 68’leri yurt dışına çıkan arkadaşlarıma ısmarlardım.Şimdi durum tam tersine döndü. Yok o zamanlar da Staedtler favorimdi, kolay ya da zor bulunması ile ilgisi yok.Yıllarca mutlu mesut kalemlerimle yazarken, yavaş yavaş Staedtler kırtasiyelerden kaybolmaya başladı. Önce setler bitti, sonra tek kalemlerin renkleri tükendi, en sonunda satan kırtasiye bulamamaya başladım. Şu an nedenine anlam veremediğim uzunca bir süre boyunca kalan kalemlerimle idare etsem de, en sonunda geçen günlerde Amazon.com’dan 36’lık Staedtler seti sipariş verdim. Fiyatı oldukça uygundu, -Stabilo setlerinin Türkiye satış fiyatlarının yanında oldukça ucuz-, kısa sürede de geldi. Amazon memnuniyetimin detaylarından önceki yazımda bahsetmiştim, nasıl ve ne kadara aldığıma buradan ulaşabilirsiniz. Ben size bu sefer aldığım setten bahsedeceğim.Staedtler’in Triplus Fineliner serisinde toplam 36 renk var. “Hay Stabilo kadar taş düşsün başına!” demeye başlayacaksınız ama Stabilo’da sadece (!) 30 renk var :). Staedtler’in aldığım bu seti de serinin tüm renklerinden oluşuyor.


Staedtler triplus kalemlerin en belirgin özelliklerinden biri üçgen tasarımı. Özellikle uzun süre kullanımda –mesela boyama kitapları ile uğraşırken- bu tasarım büyük rahatlık sağlıyor. Altıgen tasarımlı kalemleri tutarken köşelerin verdiği rahatsızlık Staedtler’de yok. Klipsli kapak da önemli bir detay, her ne kadar gözümüz Stabilo’ya alışık olduğu için kapaklardaki klipsler başta biraz kaba görünse de kullanım açısından büyük kolaylık sağlıyor. Defter lastiğine kalem takabilmek büyük rahatlık :).

Bana göre Staedtler’i diğer fineliner kalemlerden ayıran en büyük özelliği ise ucu. Kısa süre kullanımdan sonra diğer kalemlerin ucu ilk günkü formunu kaybetmeye başlıyor. Bu konuda içlerinde Staedtler’dan sonra en iyisi Stabilo, onun bile ucu bir süre sonra kendini salıyor ve daha yayvan yazmaya başlıyor. Staedtler ise ucunun ilk günkü tokluğunu korumak konusunda çok başarılı. Yazarken çok sert değil, kalem yine kâğıt üzerinde harika kayıyor ancak ilerleyen günlerde de hiçbir yayılma ya da dağılma olmuyor.


Bizzat test ettiğim ve bayıldığım diğer özelliği ise kalemlerin ömrünün çok uzun olması. Ucu kolay bozulmuyor, kurumuyor. Diğer kalemlerde sık sık yaşadığım ucunun deforme olup yazmamaya başlaması problemi, Staedtler’de benim başıma hiç gelmedi.

Elimde en son üç tane tek Staedtler’im kalmıştı, tamam devamını bulamadığım için çok sık kullanmıyordum ama kalemlikte hiç kullanmadan durmuş olsa bile bu kalemler en az on sene önce alınmıştı ve şu an hala yazıyorlar :). Ne kurumuş ne mürekkebi bitmiş, hala aynı performansta.Zaten kalemlerde “ Dry Safe” özelliği var, kapağını kapatmayı unutsanız bile günlerce kurumadan durabileceğini söylüyorlar. Ama Staedtler kalemlerime hep gözüm gibi baktığım için bunu hiç test etmedim tabii.

Son söyleyeceğim şey ise büyük ihtimal tüm benzerlerinde de vardır, Staedtler’ı öne çıkaran bir şey değil: yıkanınca kumaştan kolaylıkla çıkıyor. Staedtler’ı çok kullandığım için bu özelliğini de sık sık test etme imkanı buldum, yanlışlıkla tişörtlerimi çizdiğimde bazı kalemlerin lekesi çıkmaz ya, triplus fineliner’larınki çıkıyor.


Tekrar sete dönecek olursak renk skalası oldukça tatmin edici. Neon renkler de dahil olmak üzere ihtiyaç duyduğum tüm tonlar 36 kalemin içinde mevcut.


Ambalajı karton, Staedtler’in masada durabilen plastik ambalajı kullanılmamış maalesef. Bu kullanışlı paket 10’lu ve 20’li setlerde var sadece, bu çok büyük bir eksik bence. Ama 36’lık setin karton ambalajı da kendi çapında kullanışlı, kutuyu aç-kalemleri geri toplayama-kutuyu at durumu yok.

Ambalajın içinden kalemler böyle ikinci bir paketle çıkıyor, bütün kalemler buraya tek tek tutturulmuş. Ambalajın içinden bu kutuyu çıkarıp kalemlik yerine de kullanabilirsiniz, karton ömrünü doldurana kadar idare eder en azından. Normalde özellikle boya kalemleri bu karton kutulardan çıkınca dağılır bir daha toplanamaz, Staedtler triplus kalemlerin kapakları klipsli olduğu için böyle bir dağınıklığa neden olmuyor. Kutudan çıkarıp kullandıktan sonra aynı yere kolaylıkla tutturabilirsiniz.

Staedtler Triplus Fineliner 36’lı Set


Artıları

 • 36 renk - fineliner setlerde bulabileceğiniz en fazla renk seçeneği
 • Üçgen formu sayesinde yazarken ele güzelce oturuyor, acıtmıyor.
 • Kolay kolay bozulmayan, formunu kaybetmeyen dayanıklı uçlara sahip.
 • Uzun süre kurumadan yazmaya devam ediyor. (10 yıl kurumayanı var :) )
 • Kapakları klipsli, defter, kalemlik, gömlek cebine tutturmak için kullanışlı.
Eksileri

 • 36’lık set için ambalaj, ayakta duran plastik ambalajla satılmaması büyük eksiklik. Ama en azından karton ambalajın kalemlik yerine idare edebilecek şekilde tasarlanması güzel bir detay.
 • Bazı renkler başlarda yazarken kırçıllı hissi veriyor. Uçları pürüzlü sanki. Biraz yazdıktan sonra yumuşuyor.735, 358

9 yorum:

 1. Staedtlerın şans eseri kalın uçlu keçeli kalemlerine denk gelip 10'lu set halinde almıştım. 4 aydır düzenli olarak kullanıyorum ne ucu deforme oldu ne murekkebinde değişiklik😃 ince uçlu serisini de denemek istiyordum şimdi daha çok istedim 😂 hele o son fotoğraftaki renklere bayıldım😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim böyle bi etki yaratmasına :)

   Boyama furyasına bulaştığımda ben de almıştım keçeli kalemlerinden, bir ucu daha kalın arkası daha inceydi. Çok kullanmadım ama bana normal geldi, bu finelinerlara ise neden taktım bilmiyorum ama çok üstün geliyor bana :).
   Aslında daha küçük setleri de var, pastel set, natura colors set diye geçen. Bu son fotoğraftaki renklere yakın renkler onlardan birinde vardı sanırım :)

   Sil
 2. öncelikle merhaba ilk olarak bende çanta siparişi verdim.ancak ödemesini kredi kartı bilgilerimi girmeme rağmen ödeme yapamadım siz kapıda mı ödediniz? bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler

  YanıtlaSil
 3. öncelikle merhaba ilk olarak bende çanta siparişi verdim.ancak ödemesini kredi kartı bilgilerimi girmeme rağmen ödeme yapamadım siz kapıda mı ödediniz? bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nereden sipariş verdiniz Moleskine mi, Amazon mu? İkisinde de kapıda ödeme yok.
   Müşteri hizmetlerine yazın ya da bankanızla konuşun isterseniz, ödeme probleminin birçok nedeni olabilir.

   Sil
 4. Ben de amazondan sipariş verecektim 36lı setten ama türkiyeye siparişi bulunmuyor yazıyor, acaba siz nasıl aldınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Nasıl aldığımdan bahsettiğim başka bir yazı var blogta, yukarıda linki var sanırım. Menüden Alışveriş kısmından da ulaşabilirsiniz.
   Orada bahsettim, benim aldığım satıcıda ürün tükenmiş ancak başka satıcılar gönderim yapıyor, linkleri o yazıda bulabilirsiniz.

   Sil
 5. bende şimdi inceliyordum, hs kırtasiye diye bir site var istanbulda iseniz yerinden de satın alabilirsiniz. 48 li ambalajı var ve kumaş çanta içerisinde, ben bayıldım ama çok pahalı, belki başka bir zaman alabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gördüm gelmiş Türkiye'ye :).
   Benim aldığım dönemde yoktu ama yine Türkiye'den alacağımı sanmıyorum çünkü çok pahalı. Setleri Amazon'dan sipariş vermek hala çok daha ucuza geliyor.
   Ama tek kalem almak için Türkiye'ye gelmesi çok iyi oldu, çünkü setlerdeki bazı renkler çabuk bitiyor onları yedeklemek için ulaşabileceğimiz mağazalar olması çok iyi.

   Sil