19 Kasım 2015 Perşembe

Moleskine 2016 AjandalarıSene sonu geldi bile, kırmızı bardaklar, yılbaşı süsleri derken yılbaşı heyecanı başladı. Benim yeni yıl heyecanımın bir kısmını da 2016 hazırlıkları oluşturuyor, eminim sizin için de öyledir. Ben bu sene biraz erken davransam da ajanda ve takvim alışverişi yapmanın vakti geldi, zaten birçok markanın 2016 ajandaları da Türkiye’de bu ay itibariyle satılmaya başlandı, Notebook’un internet sayfasında gördüm bile :) (şuradan bakabilirsiniz). Benim alışverişim ile ilgili yazıya göz atmak isterseniz de burayı tıklayın.Eğer hala ajandanıza karar vermediyseniz veya daha önce Moleskine ajandaları kullanmadıysanız umuyorum ki bu yazı size biraz yardımcı olacaktır. Size Moleskine’in ajandalarından bahsedeceğim.

Firmanın 2016 için çıkardığı tüm ajandalara şu linkten göz atabilirsiniz.

İçeriği açısından baktığımızda panaromic planner olarak geçen, sayfa yerleşimi değişik olan ajandalardan; farklı kullanım amaçlarına hizmet eden project planner, taskmaster planner, action plannerlara ve bu sene alıp almamak konusunda çok kararsız kaldığım, her ay için farklı renk bir defterden oluşan Color A Month günlük ajandalara uzanan bir ürün çeşitliliği mevcut. Ben bu çeşitlere değinmeden haftalık ve günlük ajandalardan bahsedeceğim.

Haftalık ve günlük ajandalar iki farklı boyda satılıyor, cep boyu (pocket) ve normal boy (large).
Günlük ajandalar 12 aylık olarak tasarlanmış, haftalık ajandalarda 12 aylık ve 18 aylık seçenekleri mevcut. 18 aylık ajandalar 2015 Temmuz ayından başlıyor, 2016 Aralık ile son buluyor. 2017 Temmuza kadar olacağını düşünüp heyecanlanmayın ☺.

Kapaklarına bakacak olursak ise Moleskine’in 2016 için çıkardığı dört farklı konseptte ajanda var.


Beş farklı renkte olmak üzere düz kapaklılar (link),Star Wars serisi (link),


Peanuts serisi (link) ve


Küçük Prens serisi (link).Böyle yazınca karışık duruyor, aşağıdaki tabloda çeşitleri daha rahat görebilirsiniz☺.Ben size bende olan dört ajandadan bahsedeceğim:
Küçük boy haftalık ajanda
Küçük boy günlük ajanda
Büyük boy haftalık ajanda ve
Büyük boy günlük ajanda.

Bendekilerin hepsi Peanuts serisinden, ama ajandaların bir seriye ait olması sadece birkaç detayda farklılık yaratıyor.

Peanuts, Star Wars ve Küçük Prens olmak üzere herhangi bir seriye ait ajandayı tercih edecek olursanız
  • ön ve arka kapak deseni farklı olacak, 
  • ön ve arka kapak arkasındaki sayfada temaya ait bir çizim veya detay olacak, 
  • kapağa sarılı ambalaj kâğıdının arkasında yine temaya ait bir detay olacak ve 
  • Star Wars ve Peanuts’ta sticker olacak. 
Örneğin Peanuts serisinde ambalaj kağıdının içine bir DIY projesi eklemişler. Çizgili yerleri kesip katlayarak bir Snoopy evi yapabilirsiniz.

735


Her serinin farklı detaylarını Moleskine’in sitesindeki fotoğraflardan görebilirsiniz, aşağıda da tüm linkler mevcut.

Peanuts serisinde arka ve ön iç kapak tasarımı da şöyle:

Ajandalarda üç farklı temadan birini ya da düz renk kapaklıları da tercih etseniz sayfa düzeni ve içeriği değişmeyecek. Yani bu incelemeyi sayfalar açısından her Moleskine ajanda için kaynak olarak alabilirsiniz.

Youtube kanalıma da bir video ekledim, burada da dört ajandayı detaylı görebilirsiniz.
Part 1 - Küçük boy haftalık ajanda
Part 2 - Küçük boy günlük ajanda
Part 3 - Büyük boy haftalık ajanda
Part 4 - Büyük boy günlük ajanda

Moleskine Haftalık Ajanda – Cep Boyu
Ben 2016’da kullanmak üzere bu ajandayı tercih ettim. Küçük ve hafif olduğu için sürekli çantamda taşıyabiliyorum, sayfaları da bana yetiyor.

Ajandanın ilk sayfası “In case of loss” alanı ile başlıyor. Sonra kişisel bilgilerinizi doldurabileceğiniz bir sayfa var.

358

Bundan sonra 2016 ve 2017 takvimleri başlıyor. Hem aylık, hem de üzerine notlar alabileceğiniz tablo şeklinde bir takvim var.

2016 Takvimi2017 Takvimi

Tatil, bayram,doğum günü gibi aktiviteleri not alabileceğiniz Holidays and Events sayfası ile devam ediyor.Artı eksi saat farklarını gösteren Time Zones haritasıBir sayfa planladığınız seyahatleri yazabileceğiniz Travels Planning, karşısındaki sayfa da gezileriniz ile ilgili notlar alabileceğiniz Travels Memo sayfası var.


Ne olduğunu anlayamadığım Flight Durations tablosu


Ülkelerin telefon kodlarını, internet uzantılarını ve plaka kodlarını gösteren Dialling Codes, Internet TLD, Plate Codes sayfası


Uzunluk, alan, hacim, ağırlık birimleri arasındaki dönüşüm oranları (Measures&Conversions) ve beden ölçüleri (International Sizes)


Ufak bir cetvel ve başlangıçHaftalık ajandanın sayfa düzeni ise bence çok kullanışlı. Sol tarafta tablo halinde yedi güne ait kutucuk var, sağ sayfa ise notlarınız için boş bırakılmış çizgili bir sayfa.Ben ajandamı daha çok günlük gibi kullanıyorum, geçmiş günlerde olan şeyleri yazıyorum. Bu tablo düzeni büyük kolaylık sağlıyor. Tablodaki alan yetmediğinde ya da not alacağım zaman da sağdaki boş sayfaları kullanıyorum.

Ajandanın en sonunda ise birkaç boş çizgili sayfa var, not almak için burayı da kullanabilirsiniz.


Bu da arka kapağı ve cep kısmı
Haftalık ajandalarda 18 aylık seçenekler de mevcut. Yine içeriği tamamen aynı sadece Temmuz 2015’ten başlıyor ve Aralık 2016’da son buluyor. Benim bu yıl kullandığım ajanda 18 aylıktı. Gerçi ben geçen sene aralık ayında almıştım, ilk sayfalarını kullanamadım ama kapağı için tercih etmiştim zaten. Bu sarı kapağı 12 aylık olandan daha çok beğenmiştim.
Küçük boy haftalık ajandaların tümü:

Star Wars küçük boy haftalık ajanda

Peanuts küçük boy haftalık ajanda

Le Petit Prince küçük boy haftalık ajanda

Düz kapaklı küçük boy haftalık ajanda (beş renk)

18 Aylık Haftalık Ajandalar

Star Wars 18 aylık Haftalık Ajanda

Peanuts 18 aylık Haftalık Ajanda

Le Petit Prince 18 aylık haftalık ajanda

Düz kapaklı 18 aylık haftalık ajanda (beş renk)Moleskine Haftalık Ajanda – Büyük BoyBendeki büyük boy ajandanın tarihi eski, fotoğraflardaki tarih kısımlarına takılmayın o yüzden ☺. Mantık aynı ama yine başlangıçta aynı sayfalar var, sadece takvimlerde birkaç ufak değişiklik oluyor.

Ben bu ajandayı ofiste kullanmak için almıştım, boyutu nedeniyle öyle pek yanınızda taşımaya uygun değil. Sayfa düzeni ise yine aynı şekilde solda tablo şeklinde yedi günlük bir bölüm var, sağ tarafta ise çizgili boş bir sayfa. Ama tabi normal bir defter boyutuna yakın olduğu için küçük ajandaya göre yazabileceğiniz alan baya fazla, arada öyle bir fark var.

Ajandanın ilk sayfası “In case of loss” alanı ile başlıyor. Sonra kişisel bilgilerinizi doldurabileceğiniz bir sayfa var.

Bundan sonra 2016 ve 2017 takvimleri başlıyor. Hem aylık, hem de üzerine notlar alabileceğiniz tablo şeklinde bir takvim var. Büyük boy ajandalarda tablo şeklinde olan takvimin düzeni biraz değişik.

Fotoğraflarını eklediğim ajanda eski ve 18 aylık, bu nedenle önce o yılın 6 aylık takvimleri var. Sonra 2016 takvimleri ve 2017 takvimleri olacak.

Holidays and Events sayfası rahat bir kullanım için 2016 takvimlerinden hemen sonra geliyor.


Sonra da 2017 takvimleri var.


Bir sayfa planladığınız seyahatleri yazabileceğiniz Travels Planning, karşısındaki sayfa da gezileriniz ile ilgili notlar alabileceğiniz Travels Memo sayfası var.


Artı eksi saat farklarını gösteren Time Zones haritası.


Ne olduğunu anlayamadığım Flight Durations tablosu


Ülkelerin telefon kodlarını, internet uzantılarını ve plaka kodlarını gösteren Dialling Codes, Internet TLD, Plate Codes sayfası


Uzunluk, alan, hacim, ağırlık birimleri arasındaki dönüşüm oranları (Measures&Conversions) ve beden ölçüleri (International Sizes)


Büyük boy haftalık ajandada küçükten farklı olarak Timetable sayfası da mevcut.


Büyük boy ajandaların arkasında ayrıca da kullanabileceğiniz bir adres/telefon defteri var. Arka kapaktaki cebe tutturulmuş halde duruyor, isterseniz çıkarıp da kullanabilirsiniz.Aşağıdaki linklerle açılan sayfalarda Large seçeneğini seçip detayları görebilirsiniz.
Star Wars büyük boy haftalık ajanda
Peanuts büyük boy haftalık ajanda
Le Petit Prince büyük boy haftalık ajanda
Düz kapaklı büyük boy haftalık ajanda (beş renk)


Moleskine Günlük Ajanda – Cep BoyuGünlük ajandalarda her güne bir sayfa ayrılmış durumda. Bu yazacak alan açısından bize oldukça boş yer sağlıyor ama ajanda kalınlaştığı için ağır da oluyor. Ben birkaç sene günlük ajandaları gerçekten “günlük” olarak kullandım. Ama artık evde yazmaya pek vakit bulamıyorum ve hem not alabildiğim ve hem ajanda hem günlük olarak kullanabildiğim için haftalık ajandayı tercih ediyorum.Siz kullanım amacınıza göre karar verebilirsiniz. Eğer okul için kullanacak ya da yanınızda fazla taşımayacaksanız günlük ajandalar daha uygun olabilir. Ayrıca bu ajandaların özellikle büyük boyları scrapbook tarzı günlük tutmak için de çok uygun.


Cep boyu günlük ajandanın ilk sayfaları aynı boy haftalık ajanda ile aynı.

Ajandanın ilk sayfası “In case of loss” alanı ile başlıyor. Sonra kişisel bilgilerinizi doldurabileceğiniz bir sayfa var.Bundan sonra 2016 ve 2017 takvimleri başlıyor. Hem aylık, hem de üzerine notlar alabileceğiniz tablo şeklinde bir takvim var.Tatil, bayram,doğum günü gibi aktiviteleri not alabileceğiniz Holidays and Events sayfası ile devam ediyor.


Artı eksi saat farklarını gösteren Time Zones haritası


Bir sayfa planladığınız seyahatleri yazabileceğiniz Travels Planning, karşısındaki sayfa da gezileriniz ile ilgili notlar alabileceğiniz Travels Memo sayfası var.


Ne olduğunu anlayamadığım Flight Durations tablosu


Ülkelerin telefon kodlarını, internet uzantılarını ve plaka kodlarını gösteren Dialling Codes, Internet TLD, Plate Codes sayfası


Uzunluk, alan, hacim, ağırlık birimleri arasındaki dönüşüm oranları (Measures&Conversions) ve beden ölçüleri (International Sizes)


Minik cetvel ve başlangıç sayfasıGünlük ajandada yazacak bol bol yer var diye olsa gerek arkadaki boş sayfaların sayısı az. Sadece cilt yüzünden tam açılamayan yaprağı boş bırakmışlar.


Arka iç kapak tasarımı ise tüm Peanuts serisinde aynı bu sene.

Star Wars küçük boy günlük ajanda
Peanuts küçük boy günlük ajanda
Le Petit Prince küçük boy günlük ajanda
Düz kapaklı küçük boy günlük ajanda (beş renk)


Moleskine Günlük Ajanda – Büyük BoyBüyük boy günlük ajandalar boyutu ve kalınlığı nedeniyle biraz ağır. Ama bunları tercih ettiğinizde yazacak bol bol yeriniz oluyor. Ayrıca defter olarak kullanmak için de çok uygun. Ben fotoğraflardaki ajandamı kapağını beğendiğim için aldım ve normal bir defter gibi kullanıyorum.Büyük boylarda günlük ajandanın ilk sayfaları yine büyük boy haftalık ajanda ile benzer.

Ajandanın ilk sayfası “In case of loss” alanı ile başlıyor. Sonra kişisel bilgilerinizi doldurabileceğiniz bir sayfa var.

Bundan sonra 2016 ve 2017 takvimleri başlıyor. Hem aylık, hem de üzerine notlar alabileceğiniz tablo şeklinde bir takvim var. Büyük boy ajandalarda tablo şeklinde olan takvimin düzeni biraz değişik sadece.
Tatil, bayram,doğum günü gibi aktiviteleri not alabileceğiniz Holidays and Events sayfası ile devam ediyor.


Bir sayfa planladığınız seyahatleri yazabileceğiniz Travels Planning, karşısındaki sayfa da gezileriniz ile ilgili notlar alabileceğiniz Travels Memo sayfası var.Artı eksi saat farklarını gösteren Time Zones haritası.


Ne olduğunu anlayamadığım Flight Durations tablosu


Ülkelerin telefon kodlarını, internet uzantılarını ve plaka kodlarını gösteren Dialling Codes, Internet TLD, Plate Codes sayfası


Uzunluk, alan, hacim, ağırlık birimleri arasındaki dönüşüm oranları (Measures&Conversions) ve beden ölçüleri (International Sizes)


Yine cetvel ve başlangıç


En sonda not almanız için boş bırakılmış sayfalar var.


Bu da arka iç kapak.


Holidays and Events sayfası rahat bir kullanım için 2016 takvimlerinden hemen sonra geliyor.Linklerde açılan sayfalarda Large seçeneğini seçip detayları görebilirsiniz.

Star Wars büyük boy günlük ajanda
Peanuts büyük boy günlük ajanda
Le Petit Prince büyük boy günlük ajanda
Düz kapaklı büyük boy günlük ajanda (beş renk)


Umarım işinize yaramıştır :).

Şimdiden Mutlu Yıllar!

1 yorum:

  1. Moleskine ajanda ve defterleri gerçekten çok güzeller.

    YanıtlaSil