25 Ocak 2015 Pazar

Lego Minifigures 13. Seri Touch Guide


(Unicorn Girl, Classic King ve Evil Wizard’ı aldıktan sonra daha önceki yazdığım yazıya onlarla ilgili birkaç ekleme yaptım.)

Lego minifigure paketlerini tabii ki şansa almıyoruz :). Paketleri mıncıklıyarak içindeki karakterleri anlayıp ona göre satın alabilirsiniz. Burada figürleri nasıl anlayabileceğiniz ile ilgili ipuçlarını yazacağım, ben henüz 13. Seriye başlamadım, aldıkça da nasıl anladığıma dair yazıyı güncellerim.

Öncelikle elinize aldığınızda poşeti sallayarak tüm parçaların bir köşede toplanmasını sağlayın. Sonra içindeki kağıdı ve siyah Lego tabanı parçasını bir kenara ayırın, diğer tüm parçalar bir arada başka bir köşede toplansın. Böylece parçaları hissetmek daha kolay olacak.

Eğer daha önce bakılmamış bir pakete denk gelirseniz, büyük ihtimalle figür içinde birleşik olarak duruyor olacak. Eğer elinize minik minik parçalar gelmediyse şaşırmayın yani, figür gövdesi ve bacakları bir arada duruyor olabilir.

Özellikle aradığınız bir figür varsa önce büyük bir parçaya odaklanmak daha kolay oluyor, daha sonra daha küçük ama spesifik parçalarla elinizdekinden emin olabilirsiniz.

Örneğin Classic King arıyorsanız, paketlerde önce büyük parça olan pelerine odaklanmak daha hızlı olmanızı sağlayacaktır. (Ayırt edici parçaları saç ve sakal ama bunları hisetmeye çalışarak çok vakit kaybedersiniz.) Pelerini bulduktan sonra emin olamazsınız, çünkü Evil Warrior’da da pelerin var. Pelerini bulduktan sonra, kılıcını ve saçı veya sakalını hissetmeye çalışın. Bulursanız tamamdır :).


875

Yeni açılmış tam bir kutuda eksiksiz 3 set minifigure var, bazı figürlerden de  4 veya 5 adet bulunuyor. Kutudaki figürlerin sayısı:
3 Unicorn Girl
3 Paleontologist
3 Fencer
3 Samurai
3 Disco Diva
3 Hot Dog Man
3 Lady Cyclop
4 Classic King
4 Sheriff
4 Snake Charmer
4 Alien Trooper
4 Egyptian Warrior
4 Evil Wizard
5 Goblin
5 Carpenter
5 Galaxy Trooper

Bu yüzden yeni açılmış ya da paketlerin çoğu hala içinde duran kutulara saldırmak çok daha etkili. Aradığınız figürü bulma şansınız çok yüksek çünkü. Bir kutuda her minifigureden mutlaka olduğunu bilmek ararken oldukça kolaylık sağlıyor.

Gelelim pakettekileri ayırd edebilmek için ipuçlarına yani touch guide'a:

Classic King


Bu figürü ayırt edebilmeniz için en iyi parça saç ve sakalı. Kral tacı ayrı bir parça değil, saç ile birlikte olduğunu bilmek işinizi kolaylaştıracak, ayrıca tacı hissetmek daha kolay olacaktır.
Ama saç ve sakal çok küçük parçalar, paketi elinize aldığınızda hissedebileceğiniz ilk parçaların bunlar olması çok zor. Sakalın da figürün kafasına geçecek yuvarlak kısmı yumuşak, silikon gibi yumuşak bir şey hissederseniz şaşırmayın ☺ .


Bu yüzden pelerin ve kılıç ile başlamak daha iyi. Pelerine dikkat edin bu seride Evil Warrior’da da pelerin var. Pelerinden sonra kılıcın şekli ile (Evil Warrior’un da elinde asası var, aşağıda görebilirsiniz) Classic King’i ayırt edebilirsiniz.

Kılıcın da şekline dikkat edin, Snake Charmer, Samurai, Fencer, Goblin ve Egyptian Warrior’ın aksesuarları ile karışabilir. Snake Charmer’ın sopası düz kolayca ayırt edilebilir, Fencer’ın kılıcı da ince ve ucunda minik bir top var, Goblin’inki çok geniş ve kısa, Samurai’ın da iki kılıcı var. Classic King’in kılıcına en çok benzeyen Egyptian Warrior’ınki. Bu nedenle kılıcı bulduktan sonra emin olmak için diğer parçaları da yoklayın. Egyptian Warrior’ın kalkanı var. Pelerin ve saç ile sakalı hissedebildiyseniz elinizde Classic King olduğundan emin olabilirsiniz.

Sheriff


Bulunması en kolay minifigurelerden biri Sheriff. Çünkü bu seride kare parçası olan tek figür :). 2x2 kare parçayı bulduğunuz an bilin ki elinizde Sheriff var.


Tabanca da ayırt edici bir parça ama Paleontologist’in kemiği ile karışabilir. Bu yüzden kareyi bulup emin olun.

Unicorn Girl


Tipi çok farklı ve spesifik görünse de Unicorn Girl ayırt etmesi çok kolay bir figür değil. Tek bir parça ile ayırt etmek zor, başlığı Lady Cylops’un başlığına çok benziyor, boynuzu Disco Diva’nın mikrofonu ya da Paleontologist’in kemiği ile karışabilir, kuyruğu biraz farklı duruyor sadece ama o da Snake Charmer’ın yılanı ile karışabilir.


En büyük parça olarak başlığını bulmak kolay olacaktır, başlığa odaklanmakta fayda var. Önceki serilerden deneyiminiz de varsa (örneğin Piggy Man) paketi biraz daha fazla mıncıklayarak başlığın iki kulağını ve burun kısmını hissedebilirsiniz.

Üstün körü bir hisle Space Trooper’ın başlığı ile bile karıştırabilirsiniz bu yüzden iyice mıncıklayıp kulakları ve burun kısmını hissetmek gerekli. Space Trooper’ı eledikten sonra Lady Cylops ile karıştırmamak için de dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Unicorn Girl’ün başlığında kulaklar tepede -Lady Cyclops’da yanlarda-, önündeki pencere de daha oval –Lady Cyclops’unki kalbe benziyor-  ama en kolay Unicorn Girl’de pencere gibi olan boşluğun üzerinde burun gibi bir çıkıntı var.

Başlığı bulduktan sonra bu detaylarla çok vakit kaybetmeyip minik parçalara geçerek başlığın tepesindeki boynuz ve kuyruğu da bulup emin olabilirsiniz. Lady Cyclops’ta böyle minik parçalar yok elinde sadece sopası var.  Kuyruğu figüre takabilmek için ucunda minik bir halka var (fotoğrafta görünüyor), o halka yumuşak, elinize geldiğinde ucu neden yumuşak diye şaşırmayın ben şaşırmıştım ☺. Boynuza yine dikkat edin Disco Diva’nın mikrofonu ve Snake Charmer’ın yılanı ile karıştırmayın. Disco Diva’nın şapkaya benzeyen saçları ve mikrofonu, Snake Charmer’ın da yılanı ve yuvarlak şapkası Unicorn Girl ile karışabilecek tehlikeli kombinasyonlar oluşturuyor.

Özetlemek gerekirse,
1)    Başlığı bulun.
2)    Büyük ve keskin hatlı olduğundan emin olun. (Disco Diva’nın saçları ve Snake Charmer’ın şapkasını elemek için)
3)    Minik parçaları arayarak, boynuz ve kuyruğu bulun. (Lady Cyclops’tan ayırt edebilmek için)


Snake Charmer

Snake Charmer da ayırt etmesi en kolay figürlerden biri. Elindeki sopayı bularak başlayın, başka hiçbir figürde böyle düz bir çubuk yok. Dümdüz bir sopa, diğer figürlerin kılıçlarında mutlaka bir genişlik ve yuvarlaklık var.

Sopayı bulduktan sonra emin olmak için yuvarlak şapka ve yılanı da yoklayabilirsiniz. Şapka tek başına hiç ayırt edici değil, Paleontologist, Carpenter’ın şapkaları ve Disco Diva’nın saçları ile karışabilir. Ama yuvarlak şapka ve dümdüz sopa ikilisi sadece Snake Charmer da var.

Goblin

Goblin ayırt etmesi zor figürlerden biri. Aslında en geniş kılıç Goblin’de ancak poşetleri yoklarken insan neyin ne kadar geniş olduğunu çok rahat fark edemeyebiliyor. Bu yüzden Goblin’in kılıcı da Egyptian Warrior ile karışabilir, kılıcı bulunca hemen emin olamazsınız diğer parçaları da mıncıklamanız gerekecek.


Ayırt edici farklı parçalar olarak şapkası ve torbası var. Kılıçtan sonra (kafa haricinde) iki yuvarlak obje daha bulursanız elinizde Goblin olduğundan emin olabilirsiniz. Biraz daha sıkıştırıp mıncıklarsanız şapkanın şeklinden de emin olabilirsiniz. Şapkanın arkasında kuyruk gibi uzanan kısmı var ve uzun kulaklar da şapkaya dahil. Torbası ise yuvarlak bir şey, çok ayırt edilecek bir farklılığı yok.

Paleontologist


Çok küçük olduğu için paketin içinde bulmak biraz zor olabilir ama Paleontologist için en ayırt edici parça elindeki minik yüzeyi dümdüz yuvarlak parça. Bütün büyük parçaları diğer kenarda tutup, bu minik parçayı arayabilirsiniz. Böyle bir parça seride hiçbir figürde yok, bu nedenle karıştırmanız imkansız.  Ancak boyutuna dikkat edin 1x1 yuvarlak olmalı, daha büyük (2x2) ve düz olmayan (ortasında delik var) parça Alien Trooper’ın silahının ucu.


Şapkadan yola çıkarak da Paleontologist’i bulabilirsiniz, ama bunun için şapkayı iyice mıncıklamanız gerekir. Şapka Snake Charmer, Carpenter ve hatta Sheriff’in şapkası ile karışabilir, Paleontologist’in saçı şapka ile birlikte, şapkanın arkasından uzanan at kuyruğunu hissediyorsanız elinizdeki pakette Paleontologist olduğunu düşünebilirsiniz.

Kemik ile hiç muhatap olmayın, Disco Diva’nın miktofonundan ayırt etmesi çok zor olacaktır. Minik yuvarlak ve şapka yeterli.

Alien Trooper


Alien Trooper için aramanız gereken gereken ilk parça, Lego Minifigures parçaları hissetme kabiliyetinize göre değişir :).
Bu figür için kafa çok ayırt edici bir parça, diğer figürlerin kafalarından biraz daha büyük ve çenesinden sarkan tarak gibi bir ayrıntısı var.


2x2 büyüklüğünde yuvarlak parçayı bulduğunuzda da elinizdekinin Alien Trooper olduğundan emin olabilirsiniz, büyüklük-küçüklük algınız sağlıklı değilse parçanın ortasındaki deliği hissetmeye çalışın. Düzse Paleontologist’tir, delik varsa Alien Trooper.
Bakmanız gereken: Kafa / delikli yuvarlak parça + silah

Egyptian Warrior


Şapka ve kılıçtan sonuca ulaşmak zor olacaktır, diğer figürler ile çok kolay karıştırılabilir. En sağlamı kalkanı yakalamak. Kalkan çok küçük değil alt kısmı 2x2 kare olacak, üst kısmı da yuvarlak hatlı üçgen olarak geliyor. Bu geometrik şeklin ismini bilmiyorum ama resimlerde gördüğünüzde anlarsınız zaten :).


Carpenter


Şapka yine tabii ki kolay karıştırabilir bir parça, her ne kadar şapkanın hemen altında saçları olsa da ayırmak zor bir sürü figür ile karışabilir.


Testere ve kalasa odaklanın :). Kalası ayırt etmek daha kolay dümdüz uzun dikdörtgen bir parça olmalı pakette. Ama yine de kesin sonuç için hem testere hem kalası bularak emin olun, iki tane dikdörtgen parça bulmanız gerek, eğer parmaklarınızın hissi kuvvetliyse testerenin tırtıklarını yoklayarak da emin olabilirsiniz.

Evil WizardHot Dog Man'den sonra bulunması en kolay figürmüş aslında ben de alırken fark ettim :). Fotoğraflardan bakarken gözden kaçırmışım, aşağıda daha önce yazdıklarımı silmiyorum ama o kadar uğraşmanıza gerek yok. 12. Serideki Wizard gibi Evil Wizard'ın da bacakları oynamıyor, tek parça. Koniye benzeyen büyükçe bir parçaya rastlarsanız bilin ki Evil Wizard'dır.

Dokunma ve algılama kabiliyetinize güveniyorsanız direk asaya odaklanın. Büyük bir parça olduğu için bulması da kolay.


Eğer asayı Fencer’ın kılıcı veya Snake Charmer’ın fülütü ile karıştıracağınızı düşünüyorsanız o zaman pelerini bulun. Pelerinden sonra uzun parça ya Classic King’in kılıcı olabilir ya da Evil Wizard’ın asası, ikinisinin arasından ayırt etmek daha kolay olacaktır.

Fencer


Bu figürün en ayırt edici aksesuarı başlığı. Buna benzer bir başlık başka bir figür de yok, ama yine de emin olamıyor ve karıştıracağınızı düşünüyorsanız kılıcı da bulun. Dümdüz ucunda minik bir top olacak, paketin içinde hissetmesi kolay olacaktır.


Kılıcın şeklinden çok emin olamazsanız Female Samurai ile karıştırmamak için diğer parçaları da bir yoklayın, pakette başka kılıç olmasın. Fencer’ın kılıcı Female Samurai’a benziyor, ama onun iki kılıcı olduğu için ayırt etmek çok zor değil.

Female Samurai


İki kılıç bulacaksınız ve elinizdeki Female Samurai. Ayırt etmenin en kolay yolu bu.

Üzerindeki zırh gibi olan parçayı Galaxy Trooper ile karıştırabilirsiniz, bu yüzden ona çok takılmayın.
Eğer minik parçaları bulmak ve hissetmek konusunda kendinize güveniyorsanız, saçındaki topuza odaklanıp emin de olabilirsiniz :).

Disco Diva


Çok minik, bulması zor olabilir ama Disco Diva için patenlere ulaşmanız gerek.


Saçı çok çekici geliyor, ama Snake Charmer’ın türbanı ile karışabilir. Tırnağınızla sürtüp üzerindeki tırtıkları hissedebilirseniz Disco Diva olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Mikrofonun da Paleontologist’in elindeki kemik ile karışması kuvvetle muhtemel.
Bu yüzden en temizi patenlere odaklanın.

Hot Dog Man


Ve serinin ayırt etmesi en kolay figürü. Sosisli kıyafeti tek bir parça, yani fark etmemek imkânsız. Hatta bu seride bu kadar büyük bir parçaya sahip hiçbir figür yok, paket diğerlerine göre biraz daha şişkince ise içinde Hot Dog Man vardır.


Lady Cyclops


Elindeki (Kaptan Mağara Adamı’nın elindekine benzeyen) sopayı bulun. Şekil olarak başka bir şeye benzemiyor, üst kısmında da tırtıklar var.

Başlığından da ayırt edebilirsiniz ama dikkatli olmanız gerek. Galaxy Trooper’ın kaskı veya Unicorn Girl’ün başlığı ile karıştırabilirsiniz. Özellikle tepesindeki boynuz ve önündeki minik pencere yüzünden Unicorn Girl’ün başlığına çok benziyor. Lady Cyclops’un başlığında kulaklar yanlarda (Unicorn Girl’de tepede), önündeki pencere de kalbe benziyor.


Ama başlığı ayırt etmek için çok uğraşmaya gerek yok, eğer başlığın yapısından üç aşağı beş yukarı emin olduysanız diğer parçalara odaklanın, sopayı bulursanız elinizdeki Lady Cyclops’tur. (Minik parçalar bulursanız –boynuz ve kuyruk- elinizdeki Unicorn Girl çıkacaktır, iki tabanca ve/veya zırh varsa Galaxy Trooper’dır.)

Galaxy Trooper


Zırh ve başlığı büyük ve kolay hissedilir parçalar. Ancak tek başlarına Galaxy Trooper’ı ayırt etmek için yeterli değil, çünkü zırh Samurai ile, başlık Lady Cyclops ile karışabilir.Tabancalar hem şekli hem de iki tane olmaları nedeniyle emin olmak için bulmanız gereken parçalar.
Zırhı bulursanız Samurai ile karıştırmamak için diğer parçalara da bakın, Galaxy Trooper’ın iki tabancası ve bir de kaskı var, Samurai’ın ise iki kılıcı var.

Fotoğraflar:
http://www.lego.com/en-us/minifigures/characters

WhiteFang


2 yorum:

  1. Harika bir article.bravo. çok işime yarar😄

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. :) teşekkürler. 13. Seri için hazırım gelmesini bekliyorum :))

      Sil